Altın takı mı gümüş takı mı daha iyidir?

Altın takı işlenmesi zor olmasına rağmen uzun yıllar kendini koruyabildiği için daha kıymetlidir. Ancak daha önceden altından daha değerli olan maden gümüştü. Daha fazla önemli olan gümüş zamanla daha çok üretilmesi ve altından daha az dayanma gücüne sahip olması nedeni ile altına oranla değerini kaybetmiştir. Günümüze hala en az altın kadar kıymet verilse de insanların değerli bir takı aradıklarında baktıkları ilk maden yine altın olmaktadır.

Gümüş takılar her insanın ilgi gösterdiği ve kadın erkek herkesin rahatlıkla kullanabildiği takılardır. Bu anlamda aynı gümüş bileklik ya da yüzüğü hem kadınların hem de erkeklerin taktığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra altın takılar daha çok kadınlar tarafından takılan takılardır. Daha fazla rağbet görmesi nedeni ile altından daha değerlidir.

Takılara verilen önem onların nasıl kullanıldığı ile alakalıdır. Günümüzde altın sadece bir takı malzemesi olarak değil aynı zamanda bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle birikim yapılmak istendiğinde altın daha çok kullanılır. Aynı oranlara sahip olan gümüşler daha az değer içerdiği için altın takılar gümüş takılardan daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir