Takı nedir ve hangi amaçlarla kullanılır?

Takı kelimesi takmak kelimesinden türemiş ve taşlardan mücevherlerden değerli madenlerden yapılan süs eşyalarıdır. Takılar her insan için önemlidir, özellikle kadınlar için. Elbiseleri tamamlayıcı nitelikte olan takılar alınırken özenle seçilmelidir. Çünkü her taşın her madenin bir anlamı bulunmakta. Ayrıca takının oluşma sebebi nazardan büyüden korunmak gibi inançlardan amaçlı ortaya çıkmıştır. Daha sonradan vücudu süsleme amacında kullanılmıştır. Küpe, yüzük, kolye, bilezik, bileklik gibi takılar ortaya çıkmıştır. İlk takılar ise deniz kabukları ve hayvan dişlerinden yapılmıştır. Yani takının tarihi bir hayli geçmişten geliyor.

Takılar genel anlamda süs için takılır. Zaten süs eşyası diye tanımlamıştık takının tanımını. İnsanlar özellikle kadınlar dış görünüşüne çok önem vermektedir. Giydikleri elbiselere göre küpe, yüzük, kolye seçerler. Daha doğrusu modaya göre giyinmek isterler. Takılar da bu uyumun en büyük parçalarındandır. Giyilen elbisenin rengine göre seçilen bu takılar kadınlar için hediye seçimini de her zaman kolaylaştırır. Çünkü her kadın takıları sever ve her kadın pırlantalara hayrandır. Hediye seçiminde zorlanıyorsanız hemen bir kuyumcuya veya takıcıya girebilirsiniz. Hediye alacağınız kadının fiziksel görünüşüne ve zevklerine göre bir takı seçip hediye ederseniz yüzünün halinden ne kadar mutlu olduğunu anlayacaksınız.

Takılar insanlar hakkında ön bilgide verebilir. Bir insanın taktığı takıdan zevkini veya kişisel özelliklerini de anlayabilirsiniz. Mesela bir kadın melek olan bir kolye takıyorsa saflığı temizliği seviyor demektir. Kırmızı, sarı gibi açık renkli bir küpe takıyorsa sıcakkanlı ve çocuksudur. Takılarında kahverengi ve siyah tonu tercih eden kadınlar ağırdır ve soğukkanlıdırlar. Her takının bu gibi bir anlamı bulunuyor. Takılar gerçekten tercihi açısından büyük anlamlar taşır. Bu yüzden takı hayatımızın bir ön aksesuarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir