Üretildikleri Malzemeye Göre Takı Çeşitleri

Şıklığın ve güzelliğin bütünleyicisi ve de bayanların en iyi arkadaşı olan takıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar yapıldıkları maddelere göre farklı adlar almaktadırlar. Bunlardan bazıları altın, gümüş, mücevher, tahta, inci, ahşap ve boncuk olanlardır.

            Altın aksesuarlar çok eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan çeşittir. Maddi durumu çok iyi olan kimselerden daha orta halli insanlara, kırsal yerleşimde yaşayan kişilerden kentlerde yaşayanlara kadar herkesin kullanabildiği bir çeşittir. Altın aksesuarların fiyatları altının birim fiyatına göre değişmekle birlikte aksesuarın ayarına bağlı olarak da çok çeşitli fiyat aralıklarında bulunabilmektedir. Gümüş takılar da yine benzer olarak günlük yaşamda rahatlıkla kullanılabileceği gibi aynı zamanda şık davetlerde veya düğünlerde de kullanılabilen bir türdür. Elmas, yakut, zümrüt, pırlanta gibi değerli taşların kullanıldığı mücevher aksesuarlar da genel itibariyle daha ağır ve önemli davetlerde tercih edilen türlerdendir. Tahta ve ahşap takılar ise son yıllarda daha yaygın olarak görülmeye başlamış, diğer türlere göre daha farklı ve orijinal bulunan bir çeşittir. Diğerlerinden daha farklı olması nedeniyle de her kesime ya da her yaştaki bireylere hitap etmezler.

            Son olarak da inci ve boncuk takılar ise birbirine az çok benzer özellik taşıyan, ahşap ve tahta olanlara göre daha yaygın kullanılan türlerdir. Gerçek inciden yapılan aksesuarlar oldukça pahalıyken, sahteleri daha uygun fiyatlarda oldukça yaygın bir şekilde satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir