Altın Suyuna Batırılmış Takı Nedir?

Altın suyu bazı kimyasal maddelerle atın ve platin gibi madenlerin çözeltilmesi için kullanılan maddeye verilen isimdir. Bu gibi durumlarda altın suyu altının değersiz hale gelme nedeni olabilmektedir. Özellikle takılarda kullanılan altın suyuna batırma işlemsi değersiz madenlerin altın suyu ile kaplanarak altın görüntüsüne kavuşmasını sağlamaktadır.

Altın suyuna batırarak takı yapmak bir anlamda da sahte değerli taş imal etmek demektir. Bu nedenle bazı insanlar dolandırıcılık için altın suyuna batırılmış takılar hazırlayabiliyor. Demir, pirinç, bakır gibi deri düşük olan madenler altın suyuna batırıldığı zaman tıpkı bir altın gibi parlak ve ışıltılı görüntü kazanabilmektedir. Ancak bir altının değeri kadar kıymetli değildir.

Altın suyuna batırılmış olan madenler zamanla çevre kirleri, su ya da farklı kimyasallar kullanılarak giderilebilmektedir. İlk bakışta fark edilmese de altın suyu değersiz madenleri görüntü itibari ile değiştirmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra en dayanıklı maden altındır. Kolay kolay kırılmadığı gibi çizilmez de. Ancak altın suyuna batırılmış olan takılar kolaylıkla çizilebilir ya da kırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir